Зміна місцезнаходження юридичної особи

У законодавстві України не існує такого терміну як юридична адреса підприємства. Однак для його позначення використовується таке поняття як адресу місцезнаходження. І як раз його зміна є вкрай трудомістким процесом серед інших дій пов'язаних з держреєстрацією бізнесу. Він включає кілька найважливіших етапів.

Перший етап - пошук нового приміщення

Перед тим, як почати процес перереєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю, необхідно дізнатися повну адресу нового положення організації. Це може бути як фактично нове приміщення, куди насправді буде переміщено виробництво, або звичайну адресу, що належить довіреній особі. Варто зауважити, що контролюючі органи вкрай уважно ставляться до подібних змін, тому не виключено, що після закінчення реєстрації засновники будуть змушені знову починати цей же процес. Причина полягає в тому, що формальна реєстрація принесе за собою безліч неприємних наслідків і підозр на адресу юридичного об’єкта, тому робити настільки необачні дії не варто.

Другий етап - прийняття рішення

До 17 червня 2018 року один з пунктів Статуту підприємства в обов’язковому порядку повинен був включати відомості про юридичну адресу. Однак нові зміни дозволили створювати установчі документи і вносити поправки без подібних уточнень. Тому якщо організація не змінювала ці документи з вказаної дати, то слід це зробити для спрощення процедури зміни місцезнаходження.

Якщо ж Статут включає подібний пункт, необхідно скликати збори співзасновників, на якому буде ініційовано питання про зміну адреси або його виключення з документів. Після нього повинен з’явитися протокол, який буде підписаний кожним членом. З нього стане зрозуміло, що більшість згодні на внесення змін. Також необхідно заздалегідь розробити та підготувати нову, виправлену версію статутного документа, в якому будуть додані всі поправки. Підпис всіх засновників в кінці також необхідна.

Третій етап - реєстрація в нотаріуса

Державний реєстратор займається тим, що виробляє зміни в державних списках, що містять інформацію про організації. Поправки щодо адреси організації включаються протягом доби з моменту подачі, а реєстрація нової редакції Статуту може зайняти до трьох робочих днів.

Четвертий етап - повідомлення органів оподаткування

Зміна адреси може статися за двома сценаріями. Перший — випадок, коли податковий регіон не змінився, другий — коли потрібен перехід в інший район оподаткування.

Зміни регіону не потрібні

У цьому випадку повідомлення відбувається автоматично за допомогою інформації, отриманої з Єдиного державного реєстру. Додатково можливо подати до податкового органу заяву в формі №1 ОПП, однак вимога не є обов’язковою.

Після цього в разі сплати ПДВ до податкового органу протягом десяти робочих днів подається заява у формі 1-ПДВ, в графі про причини подачі вказується зміна місця розташування. Якщо ж підприємство або фізична особа-підприємець виплачує Єдиний податок, разом з податковою декларацією за звітний період, в якому відбулися зміни, подається відповідна заява.

Всі зазначені поправки вносяться до податкового органу. Тільки після цього можливе отримання виписки з Податкової служби, в якій буде вказано нову адресу підприємства.

Потрібна зміна району оподаткування

Зазначену вище процедуру необхідно повністю повторити в попередньому податковому районі. Після отримання виписки, податкова служба вносить зміни в банк даних юридичних осіб, а також надає відомості про Товариство з обмеженою відповідальністю до Єдиного державного реєстру виробників (ДФС). В останньому додатково вказується:

  1. дата внесення змін з боку платника податків;
  2. номер і дата постановки на облік;
  3. назва та номер підрозділу, який здійснював контроль підприємства;
  4. термін, до якого ТОВ знаходиться під контролем попереднього податкового органу — місяць з моменту отримання даних про зміну адреси.

При цьому по витікання трьох тижнів з моменту отримання відомостей про зміну попередній податковий орган автоматично формує і відправляє в новий довідку за формою 11-ОПП. Після закінчення двох робочих днів підприємство переходить в новий орган. Якщо ж довідка не буде відправлена, то організація перекладається автоматично через 30 днів після внесення змін. При цьому зі старого органу оподаткування вона не буде виключена до закінчення звітного року.

П'ятий етап - повідомлення банків і контрагентів, перереєстрація документів

Всі наявні ліцензії організації після зміни адреси потрібно переоформляти. А контрагентів і банки, з якими укладені угоди і договори, необхідно повідомляти. Кожен процес має свій порядок і терміни, які прописані у відповідних нормативних документах. Як правило, процес займає дуже багато часу і вимагає уважності і сил. З цієї причини багато підприємств намагаються всіма можливими способами уникнути подібних змін.

Закрыть меню