Зміна розміру статутного капіталу

Статутний капітал є тією сумою грошових коштів, яка може гарантувати співзасновників їх матеріальне забезпечення.

Корисна інформація

Статутний капітал є тією сумою грошових коштів, яка може гарантувати співзасновників їх матеріальне забезпечення. Його можливо висловлювати до того ж у формі нерухомості чи інших матеріальні цінностей. Важливою деталлю можна вважати, що подібні платежі не відносяться до оподатковуваного базі, тому їх збільшення вкрай вигідно для підприємства.

Раніше на території України діяли чіткі правила, які змушували інвесторів приводити суму до певного мінімального порогу (одна місячна заробітна плата на момент реєстрації організації). Однак з 2011 року внесені в законодавство країни зміни дозволили не прив’язувати статутний капітал юридичної особи до яких-небудь параметрами. Більш того, плановану суму тепер можливо оголошувати через один рік після дати реєстрації в ЄДР.

Однак навіть настільки зручні поправки не спростили ситуацію. Нерідко трапляються ситуації, в яких необхідно змінити заявлену суму статутного капіталу вже після того як підприємство зареєстроване. Це може статися, коли якийсь із інвесторів вийшов зі складу організації, а його грошова частка була перерозподілена між рештою членами. Причому не має значення, чи хочуть засновники збільшити позначені кошти або зменшити їх, інформацію про це необхідно в обов’язковому порядку зареєструвати. Зробити це можна за допомогою нотаріуса, який має повноваження державного реєстратора.

Збільшення статутного капіталу

Для початку процесу необхідно, щоб раніше оприлюднена сума була внесена до фонду підприємства в обумовленому угодою обсязі. Після цього можливо скористатися будь-яким із запропонованих способів:

1. Збільшення розміру завдяки прибутку, отриманого підприємством. Суму ділять між акціонерами пропорційно. Розрахунок ведеться виходячи з того, яким відсотком акцій володіє той чи інший інвестор.

2. Внесенням коштів членами установчих зборів або іншими громадянами. Збирається рада, на якому вирішується питання про збільшення капіталу підприємства. Розраховується розмір, на який планується збільшити бюджет, і шляхом пропорційного розподілу обчислюється розмір внеску кожного окремого члена. При цьому треті особи мають можливість внести капітал, якщо хтось із числа засновників відмовляється від своєї частки або від внесення коштів. Цей варіант розвитку подій тягне прийняття угоди, що зобов’язує третя особа здійснити фінансування організації.

Послідовність дій

1. Скликається збори співзасновників, на якому вирішується збільшити капітал компанії. Мінімальна кількість погодилися — 75%. Також потрібно затвердити новий перерозподіл коштів. Якщо у власність компанії надходять матеріальні цінності (нерухомість, акції інших компаній) затвердити вартість, перераховану в грошовий еквівалент. Для об’єктивної оцінки вкладник зобов’язаний надати акт відповідного фахівця, в якому чітко вказана вартість внесеного майна в національній валюті.

2. Реєстрація в державних органах. Для цього знадобиться допомога державного реєстратора, тобто нотаріуса. Йому буде потрібно надати ряд документів. По-перше, протокол, в якому буде вказано прийняття рішення. Оригінал або завірена ксерокопія приймається тільки в разі наявності підписів усіх співзасновників. По-друге, редакцію Статуту компанії з усіма необхідними змінами. По-третє, заява. І, нарешті, чек, який підтверджує факт оплати обов’язкової мита, яка становить 30% від прожиткового мінімуму. Трапляється, що підприємство не готове займатися паперовою тяганиною, тому наймає довірена особа. Якщо використовується цей варіант, необхідно докласти довіреність.

3. Внесення капіталу. Різні форми можуть накладати певні обмеження. При внесенні коштів можна скористатися готівковим або безготівковим способом. Перший має дозволені межі, так як стягується касою підприємства. При внесенні нерухомості необхідно скласти акт приймання. Він підписується представником організації, в чиє користування надходить внесок (керівник ТОВ) з одного боку і член-засновник, який є власником — з іншого. При цьому підписи ставляться всіма співзасновниками, присутніми при фактичній передачі. Цінність переданого майна визначається заздалегідь, її право встановлювати на загальній раді. Керуватися можливо експертною думкою фахівця з нерухомості.

Зменшення статутного капіталу

Послідовність ідентична зворотного процесу, проте після прийняття рішення необхідно додатково проінформувати кредиторів. Для цього передбачений десятиденний термін, протягом якого керівництво зобов’язане відправити кожному партнеру лист, в якому викладена суть зміни. Після цього протягом 30 діб на адресу підприємства може прийти відповідь, в якому будуть міститися або вимоги про припинення співпраці, або про необхідність перепідписання контракту. Якщо подібного листа не надійшло, вважається, що кредитора влаштовує рішення про зменшення статутного капіталу.

Закрыть меню