Договір дарування квартири

Якщо людина збирається передати кому-небудь квартиру в дар, або, навпаки, збирається отримати житло як подарунок, необхідно знати деякі особливості оформлення договору дарування квартири.

Особливості договору дарування

Договір дарування (або дарча) — угода, за якою одна особа передає в дар майно іншій особі. Дарувальником виступає власник майна. А той, хто отримує його, є обдаровуваним.

Угода оформляється за умови, що в документі не вказується будь-яка компенсація за подароване майно. Якщо вказано грошову винагороду або будь-які інші умови за передачу нерухомості, то судом угода може зізнатися неправомірної і тоді в кращому випадку може бути розірвана, а в гіршому, привести до майнових або грошовим втрат.

При дотриманні цих базових принципів, дарування нерухомості — це відмінний варіант, якщо, наприклад, дід хоче віддати квартиру онукові або мати своєму синові. Саме в разі оформлення дарчої, вартість і процедура оформлення угоди по передачі нерухомості між близькими родичами істотно спрощується і пов’язана з мінімальними грошовими витратами.

Саме бажання скоротити грошові витрати до мінімуму при передачі нерухомості від однієї особи до іншої, є найбільш частою причиною укладення договору дарування. Проте, подарувати нерухомість можна і людині, яка не є родичем.

Досить часто, громадяни, намагаючись заощадити, маскують купівлю-продаж квартири під її дарування, забуваючи (або скоріше за все, не знаючи) про те, що відразу ж після підписання та реєстрації договору нотаріусом, права на квартиру переходять до обдарованому і в разі непорядності однієї зі сторін, хтось може втратити гроші, а хтось квартири.

Ще один частий питання: «Що краще, дарча чи заповіт?».
Відповідь частково в попередньому пункті — якщо ви хочете передати квартиру родичу, але при цьому спокійно продовжувати в ній жити, краще оформити заповіт. Так як вступити в права на нерухомість отриману за заповітом можна тільки після смерті спадкодавця.

Де оформити дарчу на квартиру?

Договір дарування або дарча оформляються і реєструються у приватного нотаріуса. Обидва учасники ознайомлюються з остаточним варіантом договору дарування квартири, ставлять підписи на договорі, а нотаріус посвідчує документ і реєструє його в відповідному реєстрі.

Якщо одержувач житла (обдаровуваний) зобов’язаний задекларувати дохід (вартість нерухомості), розмір податку і сума держмита будуть залежати від наявності та ступеня споріднення між учасниками угоди.

Для початку необхідно правильно скласти сам договір дарування. У цій справі вам допоможе приватний нотаріус Майдибура Оксана Василівна. Хоча в інтернеті досить бланків і прикладів складання договору, остаточний варіант буде завіряти

Укладення договору дарування квартири через нотаріуса

Нерідкі випадки, коли неправильне розуміння або незнання законів взагалі призводять до конфліктів. Наприклад, як краще передати нерухомість — через дарування або через заповіт? З цим допоможе визначитися нотаріус.

Якщо в майбутньому дарувальник захоче оскаржити угоду або знайдеться який-небудь спадкоємець. Тоді тільки нотаріус зможе підтвердити, що операція була законною, добровільної та усвідомленої, адже він по факту є одночасно і незалежним свідком і представником держави.

Оформлення дарчої на неповнолітніх дітей

Оформлення дарчої дозволяється і на неповнолітніх дітей, при цьому їх присутність при укладанні договору не завжди потрібно. Якщо обдаровуваний старше 14 років, то він самостійно підписує договір разом з представниками (батько, опікун) і дарувальником. В іншому випадку, тобто. Е. Якщо особі менше 14 років, підписують документи його батьки та опікуни. Вони ж будуть розпоряджатися отриманими в дар житлом, поки одаряемому не виповниться 18 років.

Батьки дитини самостійно не можуть продати подаровану нерухомість, поки одаряемому не виповнилося 18 років. Однак це питання вирішується на опікунській раді. І навпаки, неповнолітній обдаровуваний не має можливості без згоди батьків і опікунів продати нерухомість.

Документи

Для оформлення договору дарування квартири (або її частини).

Для посвідчення договору дарування квартири, її частини нотаріусу необхідно надати:

 1. документ, який підтверджує право власності на квартиру, який зареєстрований в БТІ, якщо право власності придбано до 2013 р .;
 2. технічний паспорт (технічний паспорт надається у разі якщо він є невід’ємною частиною правовстановлюючого документа);
 3. витяг з Державного реєстру майнових прав на нерухоме майно, якщо право власності придбано в період з 2013 року до 2016 року.
  довідку про склад сім’ї з житлово-експлуатаційної організації, квартального комітету або іншого уповноваженого органу з питань реєстрації місця проживання (Форма №3);
 4. в тому випадку, коли неповнолітній, малолітній є співвласником нерухомого майна або нерухомість буде даріться на його ім’я або неповнолітній, малолітній зареєстрований за адресою нерухомого майна, що дарується потрібен дозвіл органу опіки та піклування (для оформлення дарування на ім’я неповнолітнього, малолітнього);
 5. свідоцтво про народження неповнолітнього, малолітнього;
 6. обов’язкову присутність батьків з паспортами і ідентифікаційними номерами;
 7. оцінка вартості квартири.

Для фізичної особи:

 1. паспорти та ідентифікаційні номери сторін (якщо представник сторони діє за дорученням, то він подає нотаріально посвідчену довіреність, свої паспорт, ідентифікаційний номер);
 2. заяву про згоду на дарування майна від дружини (чоловіка) Дарувальника, справжність підпису нотаріально завірена;
 3. свідоцтво про шлюб;

Для юридичної особи, додатково:

 1. установчих документів юридичної особи (статут, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців);
 2. паспорт, ідентифікаційний номер представника, який діє від імені юридичної особи, документ підтверджує повноваження представника (якщо діє керівник юридичної особи — протокол про призначення на посаду керівника, якщо діє представник — нотаріально засвідчене доручення);
 3. протокол зборів засновників з рішенням на дарування або придбання в дар майна;
 4. друк (при наявності);
Закрыть меню