Договір оренди автомобіля

Процедура оренди автомобіля, оформлення оренди та ризиків пов'язаних з орендою авто, істотно відрізняються від процедури оренди, наприклад, житлового приміщення.

Нотаріальне посвідчення договору оренди автомобіля.

Серед різних договорів оренди осібно стоять договори оренди автомобілів і інших транспортних засобів.

Як і в будь-якому випадку оренди, має місце дві особи:

  • Орендодавець (людина, яка віддає автомобіль в оренду) і
  • Орендар (людина, яка автомобіль орендує).

Якщо Ви хочете віддати або взяти в оренду транспортний засіб, то укладення та нотаріальне посвідчення договору оренди дозволяє уникнути конфліктів і проблем між орендодавцем і орендарем, які можуть виникнути при експлуатації транспортного засобу. А з огляду на те, що автомобіль належить до обладнання, яке часто експлуатується в екстремальних умовах і піддано високих ризиків (викрадення, аварії, дтп, некоректна експлуатація …), виникнення проблем майже завжди неминуче.

Договір оренди оформляється тільки в письмовому вигляді, так як в разі виникнення суперечок і претензій усні заяви сторін не беруться до уваги.

Тільки завірений нотаріусом договір має законну силу, яка береться до уваги в разі необхідності судового розгляду.

З огляду на те, що нотаріус — це досвідчений юрист, який щодня здійснює нотаріальні дії, саме нотаріус допоможе скласти або проаналізує вже існуючий договір оренди автомобіля на предмет ризиків кожної зі сторін — орендаря або орендодавця.

Вартість договору оренди автомобіля.

За послугу передбачається оплата в розмірі 1% від повної вартості договору за весь термін його існування. Витрати, які витрачає нотаріус для перевірки транспортного засобу оплачуються учасниками договору. Необхідно також пам’ятати, що якщо транспорт є спільною власністю подружжя, тобто був придбаний ними під час існування шлюбу, то нотаріус також повинен запевнити згода чоловіка / дружини на оренду.

Якщо орендодавців не дотримуються вимог закону в тому, що стосується роботи нотаріуса, то їх дії можуть мати серйозні економічні наслідки. В цьому випадку їх договір буде вважатися недійсним. Також висока ймовірність виникнення проблем з податковою інспекцією.

Для складання договорів не передбачено єдиного зразка, але існують обов’язкові елементи, які повинні бути передбачені в договорі.
Серед основних — предмет договору, ціна, а також термін протягом якого буде діяти договір.
Без них власне договір і не має сенсу.

Що повинен містити договір оренди авто

Предметом в розглянутому нами договорі є автомобіль. Тому в договорі необхідно вказати всі його технічні характеристики, марку, колір машини, коли він випущений, номера його двигунів, а також кузова. Необхідно також вказати номер свідоцтва про реєстрацію автомобіля. Фахівці настійно рекомендують, що в договір в обов’язковому порядку потрібно внести дані, що стосуються вартості транспортного засобу, його стану на момент укладання угоди і інформацію про пошкодження, якщо такі є. Це потрібно для уникнення необґрунтованих претензій сторін.

Також в договорі потрібно вказати для чого передбачається орендарем використовувати автомобіль. Оскільки транспортний засіб можна використовувати для перевезення вантажів, з метою перевезення людей і можуть бути інші призначення. Якщо орендар буде знати мету оренди, то він буде знати на що йде і це дозволить уникнути суперечок і непорозумінь у разі пошкоджень автомобіля.

Необхідно також пам’ятати, що при передачі будь-якого майна необхідно складати акт прийому-передачі, оскільки це єдиний документ, який доводить факт передачі автомобіля.

У договорі має міститися інформація про ціну договору, що укладається і порядку розрахунків орендаря. Разом з повною вартістю оренди за використання транспортного засобу потрібно вказати суму, яку виплачуватиме орендар щомісяця, з обов’язковим зазначенням термінів, коли він буде це робити.

Термін оренди автомобіля.

Одним з основних умов договору є термін дії оренди. Виходячи з цього в договорі потрібно точно вказати. Коли закінчується термін оренди. Можна також вказати і умови, на підставі яких орендодавець може достроково припинити оренду. Краще оформити письмово яку відповідальність орендар буде нести, якщо порушить умови договору по орендній платі.

Відповідальність сторін.

Договір може містити і додаткові умови, які стосуються відповідальності сторін договору. У ньому можна передбачити не лише відповідальність в разі порушення зобов’язань по орендній платі, але також і за використання автомобіля не за її цільовим призначенням, а також за не передбачену умовами договору передачу його в суборенду.

Хоча орендар згідно зі статтею 774 Цивільного кодексу має право на передачу орендованого транспортного засобу в суборенду, але це вимагає окремого дозволу орендодавця. Тому в договорі має бути точно вказана можливість суборенди або заборона на неї.

Якщо транспортний засіб застрахований, то при передачі його в оренду, страховка не припиняє своєї дії.

Оренда з водієм

Законом передбачена оренда автомобіля з водієм. В цьому випадку водій є співробітником орендодавця і заробітну плату йому виплачує він. У разі необхідності водієві виписують відрядження.

Орендар може продовжити на один місяць роботи користування автомобілем, якщо у його власника немає на то заперечень.

Припинення дії договору.

Сторони можуть відмовитися від договору за деяких умов. Так власник може вимагати повернення транспортного засобу, якщо орендар не платить за оренду три місяці, якщо він використовує автомобіль не за призначенням або передає користування автомобілем іншого громадянина. Орендодавець може визнати договір нікчемним, якщо поведінка орендаря з машиною настільки недбале, що користування несе загрозу пошкодження.

Але у орендаря також є права і визначені умови, згідно яких він має право відмовитися від оренди. Він може це зробити, якщо якість транспортного засобу не відповідає заявленому. Він може відмовитися від оренди, якщо власник транспортного засобу не виробляє передбаченого договором ремонту автомобіля.

Подвійна плата може стягуватися з орендаря, якщо він вчасно не повернув транспортний засіб.

Закрыть меню